czwartek, 27 grudnia 2018

Brzoza w skali TT/H0 na makietę

wpis archiwalny

Dużym problemem dla twórców mniej lub bardziej realistycznych makiet kolejowych są drzewa. Odtworzenie miniatury prawdziwego drzewa nie jest łatwe. Od jakiegoś czasu próbuję stworzyć dobrej jakości model brzozy - tak popularnego w naszym kraju gatunku. Z każdym kolejnym drzewem jestem bardziej zadowolony z wypracowanej techniki i drzewka powoli rosną by móc zostać "posadzonymi" na moich dioramach lub na wymarzonej makiecie w skali h0

Model brzozy



Zaprezentuję Wam sposób na wykonanie modelu brzozy. Finalnie drzewko będzie miało około 15-18 cm, a tym samym będzie pasować na makiety w skalach od 1/120 do 1/87. Nie jest to jeszcze produkt nawet dla mnie amatora doskonały ale niewiele mu już chyba brakuje do zaszczytnego miana: "model brzozy"
Do wykonania drzewka potrzebujemy
  • drut miedziany nawojowy
  • klej typu vikol
  • ręcznik papierowy
  • farba emulsyjna biała
  • farba akwarelowa lub plakatowa czarna
  • farba akwarelowa lub plakatowa brązowa
  • gwóźdź
  • wykałaczka
  • siateczka z listowiem
Z miedzianych skręcanych drucików (około 30 sztuk długości 20 cm - wiązka złożona na pół) formujemy palcami kształt pnia, pierwszych rozwidlających się konarów, grubszych gałęzi i mniejszych tworzących rozwidlającą się koronę. W wewnętrzną dolną część pnia wbijamy przesmarowany klejem szybko wiążącym gwóźdź z usuniętym łebkiem. Ma to przypominać żądło osy i ułatwić ustawianie drzewka na już wykonanej makiecie. Używajcie gwoździ nierdzewnych. Wodny Vikol lubi puścić ze zwykłego stalowca rdzę z którą potem możecie mieć problem przy malowaniu.

Model brzozy



Pień smarujemy gęstym vikolem i oklejamy pojedynczą warstwą papierowego ręcznika. Spowoduje to efekt pozbycia się widoku skręconego drutu i imitację kory. Całość pnia i korony drzewa smarujemy cienką warstwą vikolu. Można vikol zmieszać z odrobiną gipsu lub na przykład pyłu z płyty wiórowej by struktura pnia była jak najbardziej naturalna.


Model brzozy



Po wyschnięciu (klej jeśli nie użyjemy żadnych dodatków zrobi się przeźroczysty) malujemy całość cienką warstwą farby emulsyjnej. Czekamy na wyschniecie farby. Zaletą farby emulsyjnej jest jej struktura po wyschnięciu. Pojawią się na pniu lub grubszych gałęziach charakterystyczne pęknięcia kory co będzie dodatkowym atutem tak wykonanego modelu brzozy.

Model brzozy



Końcówki gałęzi należy teraz przemalować odpowiednio dobraną brązową farbą (mieszamy brąz z białym do uzyskania zadowalającego nas koloru). Pień i grubsze gałęzie natomiast malujemy wykałaczką i ciemną (szarą i czarną) farbą by jak najbardziej przypominała pień brzozy.Na marginesie. Dobrze jest przed wykonaniem drzewka znaleźć w realnym świecie model, który byśmy chcieli odtworzyć. Wystarczy też zdjęcie dostępne w internecie ale powiem szczerze nie ma to jak kontakt z naturą i jej podglądanie. Wasze prace jedynie na tym zyskają.

Model brzozy



Pozostało nam wykonanie korony drzewa. Przerabiałem już kilka domowych sposobów na wykonanie drobnych gałązek i liści. Wszystkie pomysły na użycie ściereczek, włóknin, farbowanego majeranku etc. nie dało rezultatów, z których byłbym zadowolony. Przemysł modelarski opatentował jednak doskonały produkt - siateczka z listowiem. Odpowiednio spreparowana włóknina z imitacją listków najróżniejszych drzew w najróżniejszych kolorach. Nie jest to tani materiał bo ceny wahają się od 15 do nawet 400 złotych za ilość wystarczającą do wykonania kilka porządnych drzew. Jednak warto skorzystać z oferty tym bardziej, że za nawet kilkanaście złotych możemy znacznie polepszyć efekt naszej pracy. Jak tylko znajdę sposób na własnoręcznie wykonaną zieleń z miejsca Was o tym poinformuję. Do prezentowanej pracy użyłem siateczki z listowiem Naturex czeskiej firmy Polak pod nazwą "zieleń brzozowa" nr. katalogowy 9013

Model brzozy



Odcinamy z większego kawałka małe fragmenty 1cm x 1cm i z pomocą penset rozciągamy na wszystkie strony by listki na drzewku nie były za mocno zbite wokół gałązek. Rozciąganie palcami powoduje spłaszczenie się struktury siateczki i nie jest wskazane. Z każdym kolejnym razem będzie łatwiej - ja również nadal się uczę i daleko mi do modelarskich mistrzów jak Daniel Loko , którego stronę polecam z tego miejsca. Jego makiety są dla mnie inspiracją i chciałbym kiedyś osiągnąć jego poziom w modelowaniu małego świata na dioramach lub makietach.

Rozciągnięte kawałki siateczki stopniowo, od dołu drzewa naklejamy na przygotowane gałęzie. To co nam się z siateczki obsypie zbieramy do osobnego pudełka. Takie listowie jeszcze nam się przyda. Do klejenia listowia używamy kleju typu kropelka. Ja używam jej żelowej wersji. Trochę droższa ale bardziej wydajna i można jeszcze coś czasami poprawić zanim klej mocno zwiąże.

Model brzozy



Pozostało już tylko wymodelowanie korony drzewa by proporcje zgadzały się z tymi na naturalnie występujących brzozach. Jeżeli chcemy zagęścić ilość listków można drzewko z dużej odległości spryskać mgiełką matowego lakieru bezbarwnego i z pewnej odległości, kręcąc modelem obsypać listkami, które nam z siateczki podczas rozciągania odpadły.

Na moim kanale YT pojawiła się wersja filmowa:




Zapraszam na kanał i polecam zostawić subskrypcję ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz