czwartek, 24 stycznia 2019

Tania woda na dioramę/makietę

Jak zrobić wodę na dioramie czy makiecie? To pytanie spędza sen z oczu modelarzowi. Na makietach kolejowych wody zbyt dużo nie ma, a jeśli już to raczej płytka. Nie zazdroszczę tym co tworzą dioramy z okrętami. Tak czy siak nawet prostą kałużę zrobić nie wydając milionów monet? Da się...


Woda na makiecie


Na górskiej dioramie znalazł się wodny przepust i mały strumyk do wodopoju. Potrzebowałem więc wykonać małą ilość płytkiej dość wody. Najłatwiej byłoby zakupić jedno lub dwuskładnikową wodę modelarską ale raz, że cena do małych nie należy, a dwa lubię najpierw zrobić coś samemu żeby dowiedzieć się czy mimo wszystko zakup gotowego elementu nie będzie jednak bardziej opłacalny.
Okazało się, że płytką wodę można łatwo wykonać z wikolu - kleju obowiązkowego dla każdego modelarza z małym udziałem lakieru do włosów. Koszt więc praktycznie żaden, a efekt sami oceńcie.

Woda na makiecie


Najpierw należy przygotować dno. Najłatwiej jest zrobić dno z błota czyli mieszanki gęstego wikolu i drobnego piasku. Tak przygotowaną pastę należy rozsmarować w miejscu gdzie ma powstać strumyk czy płytki staw. Miejsce takie należy wydrążyć w styrodurze czy innym materiale z którego zrobiliśmy podłoże dioramy lub makiety. Wysychające dno należy posypać pyłem ziemnym (na przykład suchy pył z ziemniaków) i powtykać w nie mniejsze lub większe kamyki ewentualnie gałązki imitujące naniesione przez wodę zniszczone drzewa.

Po całkowitym wyschnięciu dna malujemy je tak by dać wrażenie głębi. Najgłębsze miejsca najciemniejsza farbą. Kolory różnić się będą w zależności od tego jaki zbiornik wodny próbujemy wymodelować. Warto przyjrzeć się naturze. Dno nie jest niebieskie, a to często błąd tych co zaczynają przygodę z budową makiet czy dioram. 

Woda na makiecie

 Kolejnym etapem będzie nakładanie warstw wody z wikolu. Z wikolem są dwa problemy - jeśli kleju jest dużo często wewnętrzna warstwa nie zdąży wyschnąć tak szybko jak wierzch i pozostaje mleczny osad. Ten problem rozwiązujemy więc smarując dno cienką warstwą delikatnie rozcieńczonego ciepłą wodą kleju. Każda nakładana warstwa musi bezwzględnie wyschnąć przez najlepiej kilka godzin. Warstw nie może być za dużo. Woda na mojej dioramie to jakieś 5 góra 6 cieniutkich warstw kleju.

Woda na makiecie



Woda na makiecie



Drugim problemem wikolu jest delikatny mat powierzchni. Na to też znalazłem sposób. Do małego pojemnika psikamy lakier do włosów. Im bardziej błyszczy tym lepiej. Delikatnie mieszając uzyskany płyn pozbawiamy bąbelków powietrze. Pędzelkiem nakładamy cienką warstwę lakieru na ostatnią wyschniętą warstwę wikolu. Lakier nabłyszczy powierzchnię "wody" i dodatkowo da efekt jej przejrzystości.


Woda na makiecie


Woda na makiecie


Jest to najtańszy sposób na uzyskanie efektu wody na dioramie lub makiecie co nie oznacza, że najlepszy. 

2 komentarze: